We are a leading Retailer of digital vertical standee, indoor led display, p3 indoor led display screen, p 2.5 indoor led video wall display screen, p1.86 indoor led video wall display screen and fixed indoor led display from Bengaluru, India.
₹ 84000 / Piece Get Latest Price
| Screen Size | 32 inch |
| Display Type | LCD |
| Orientation | Portrait |
| Resolution | Full HD |
| Brightness | 300–450 cd/m² |
| Touch Support | Non Touch |
| Operating System | Android |
| Wash care | Available |
| Viewing Distance | 1 Feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 32''/43''50''/50''/65'' |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6500 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Display Type | Fixed Installation |
| Display Technology | Square Matrix |
| Panel Dimension | P3 |
| Cabinet size | 320 X 160 |
| Brightness | 600 nits |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
₹ 5000 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Country of Origin | Made in India |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Module Dimension | 320 x 160 |
₹ 5900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 2.5 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Year |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 1.86 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Warranty | 3 Year |
| Connectivity | Ethernet |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 5500 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3Year |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 1.86 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 3840 Hz |
| LED Type | SMD |
| Service Access | Front Access |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 7900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 2 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Module Dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 4900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 3.91 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 10900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 1.86 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 7900 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 2 mm |
| Cabinet Material | Die-Cast Aluminum |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Warranty | 3 Years |
| Connectivity | Ethernet |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 5500 / sq ft Get Latest Price
| Screen Size (W x H) | 8x6 ft |
| Application | Video Wall |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Display Type | Fixed Installation |
| Brightness | 800 nits |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6000 / sq ft Get Latest Price
| Resolution | Full HD |
| Brightness | 500 nit |
| Usage | Broadcast, Control Room, Corporate Lobby, Retail |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Screen Size | 6x4 ft |
| Panel Size | 55 inch |
| Display Type | LED |
| Bezel Width | 3.5 mm |
| Usage | Control Room, Broadcast, Corporate Lobby, Retail |
| Resolution | Full HD |
| Brightness | 500 nit |
| Screen Format | 4:3 |
| Installation | Wall Mount |
| Panel Technology | IPS |
| Connectivity | DisplayPort, DVI, VGA, HDMI, LAN, RS-232, USB |
| Screen Orientation | Landscape |
| Control Type | LAN, IR Remote, RS-232, USB |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6900 / sq ft Get Latest Price
| Usage | Indoor |
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Display Resolution | HD |
| Display Size | 6 x 4 ft |
| Brightness | 4000 |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3Year |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
Raghavendra K H (Proprietor)
VR Digital Technologies
4th Floor, No. 1354, Concord, 9th Cross, 80 FT. Road, JP Nagar 1st Phase
Bengaluru - 560078, Karnataka, India