Providing you the best range of p3 outdoor led video display screen, p3 outdoor displays led video wall, led video wall advertising big screen outdoor, p4 outdoor led video wall display and l shape outdoor video wall with effective & timely delivery.
₹ 6900 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Display Resolution | HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Display Size | 6 x 4 ft |
| Brightness | 5000 cd/m2 |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Color | RGB |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Certified | BIS Certified |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Waterproof | Yes |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 6900 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 3 mm |
| Display Resolution | HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Display Size | 6 x 4 ft |
| Brightness | 4000 cd/m2 |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Waterproof | Yes |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
₹ 4500 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 6 mm |
| Display Resolution | HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Display Size | 6 x 4 ft |
| Brightness | 4000 cd/m2 |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Waterproof | Yes |
| module dimension | 320 x 160 |
Minimum order quantity: 10 sq ft
P6 with 6mm pixel pitch and 5000nit ultra-high brightness, P6 LED display for outdoor environments delivers superior picture quality with unmatched performance. Delivering 5,000 hours of nonstop performance with a total lifespan of 100,000 hours. This outdoor LED display has a superb refresh rate. The ultra-wide 120 degree – 160 degree viewing angle ensures that your messaging gets maximum eyeballs even under bright sunlight.
Additional Information:
· Delivery Time: Based on quantity
· Accessories: power & flat data cables, screws
· SMD available
₹ 5800 / sq ft Get Latest Price
| Pixel Pitch | 4 mm |
| Display Resolution | HD |
| Cabinet Type | Fixed Cabinet |
| Brightness | 4000-5500 |
| Refresh Rate | 960 Hz |
| Color | RGB |
| Certified | BIS Certified |
| Mounting Type | MS Structure/Aluminium die casting |
| Country of Origin | Made in India |
| Controller | Novastar |
| Life Span | 100000hrs |
| Connectivity | Ethernet |
| Warranty | 3 Years |
| Waterproof | Yes |
| Module Dimension | 320 x 160 |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Usage | Outdoor |
| Cabinet Type | Die Cast Cabinet |
| Brightness | 6000 nit |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
Raghavendra K H (Proprietor)
VR Digital Technologies
4th Floor, No. 1354, Concord, 9th Cross, 80 FT. Road, JP Nagar 1st Phase
Bengaluru - 560078, Karnataka, India